Jeffrey has logged 122 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Birdboy: The Forgotten Children

Birdboy: The Forgotten Children

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The BFG

The BFG

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Heat

The Heat

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Prospect

Prospect

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Nothing Like a Dame

Nothing Like a Dame

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Days of Glory

Days of Glory

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Patton

Patton

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Puzzle

Puzzle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cold Comfort Farm

Cold Comfort Farm

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry