Sort by

J. has logged 306 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

1990
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Edit this entry  
21
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Walk

The Walk

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Okja

Okja

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Edit this entry  
07
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Edit this entry  
03
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jacquot

Jacquot

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
18
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry