Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Crime of Monsieur Lange

The Crime of Monsieur Lange

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Bête Humaine

La Bête Humaine

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★
Edit this entry  
10
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry