Sort by

Jackson has logged 100 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ghost

Ghost

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
Children of a Lesser God

Children of a Lesser God

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Animal Crossing: The Movie

Animal Crossing: The Movie

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Droopy Knight

One Droopy Knight

1957
×
★★★½
Edit this entry  
27
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kedi

Kedi

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Always

Always

1989
×
★★
Edit this entry  
23
The BFG

The BFG

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Edit this entry  
21
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★
Edit this entry  
21
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
1941

1941

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Munich

Munich

2005
×
★★★
Edit this entry  
15
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Proud Mary

Proud Mary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Supper

The Last Supper

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★½
Edit this entry  
15
Amistad

Amistad

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
Son of Jaguar

Son of Jaguar

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Amblin'

Amblin'

1968
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Animation Show

The Animation Show

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Madeline

Madeline

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Porky in Wackyland

Porky in Wackyland

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry