Sort by

Jackson has logged 75 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kitty Foyle

Kitty Foyle

1940
×
★★★★
Edit this entry  
31
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
27
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Insider

The Insider

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Annie Get Your Gun

Annie Get Your Gun

1950
×
★★½
Edit this entry  
25
David Copperfield

David Copperfield

1935
×
★★★
Edit this entry  
25
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1936
×
★★½
Edit this entry  
22
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tender Mercies

Tender Mercies

1983
×
★★★½
Edit this entry  
20
One Night of Love

One Night of Love

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sounder

Sounder

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tess

Tess

1979
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Soldier's Story

A Soldier's Story

1984
×
★★★
Edit this entry  
18
Bugsy

Bugsy

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bound for Glory

Bound for Glory

1976
×
★★★
Edit this entry  
17
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sons and Lovers

Sons and Lovers

1960
×
★★★★
Edit this entry  
17
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Julius Caesar

Julius Caesar

1953
×
★★★
Edit this entry  
16
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★
Edit this entry  
16
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Prince of Tides

The Prince of Tides

1991
×
★★½
Edit this entry  
15
Whitney

Whitney

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Anchors Aweigh

Anchors Aweigh

1945
×
★★★
Edit this entry  
14
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Edit this entry  
11
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★
Edit this entry  
09
RBG

RBG

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★½
Edit this entry  
08
Babel

Babel

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lives of a Bengal Lancer

The Lives of a Bengal Lancer

1935
×
★★½
Edit this entry  
08
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Damsel

Damsel

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Entire High School Sinking Into the Sea

My Entire High School Sinking Into the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry