Sort by

Jackson has logged 1,304 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Incendies

Incendies

2010
×
★★★½
Edit this entry  
31
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mommy

Mommy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pride

Pride

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Warrior

Warrior

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cats

Cats

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mermaid

Mermaid

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Redux Riding Hood

Redux Riding Hood

1997
×
★★★
Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Old Lady and the Pigeons

The Old Lady and the Pigeons

1997
×
★★½
Edit this entry  
22
Famous Fred

Famous Fred

1996
×
★★½
Edit this entry  
22
Wat's Pig

Wat's Pig

1996
×
★★½
Edit this entry  
22
La Salla

La Salla

1996
×
★★½
Edit this entry  
22
Canhead

Canhead

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
Quest

Quest

1996
×
★★★
Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Junebug

Junebug

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Runaway Brain

Runaway Brain

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Gagarin

Gagarin

1994
×
★★½
Edit this entry  
17
The End

The End

1995
×
★★
Edit this entry  
17
The Chicken from Outer Space

The Chicken from Outer Space

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ewoks: The Battle for Endor

Ewoks: The Battle for Endor

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Ewok Adventure

The Ewok Adventure

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry