Jackson has logged 125 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
27
Birdman of Alcatraz

Birdman of Alcatraz

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
Happiness

Happiness

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★½
Edit this entry  
26
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass

Glass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black and White in Color

Black and White in Color

1976
×
★★★½
Edit this entry  
23
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Yesterday, Today and Tomorrow

Yesterday, Today and Tomorrow

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★
Edit this entry  
21
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pulcinella

Pulcinella

1973
×
★★★½
Edit this entry  
19
Labyrinth

Labyrinth

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twenty Years Later

Twenty Years Later

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★½
Edit this entry  
19
Triangle

Triangle

1994
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Monk and the Fish

The Monk and the Fish

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Janitor

The Janitor

1995
×
★★★
Edit this entry  
19
The Big Story

The Big Story

1994
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bob's Birthday

Bob's Birthday

1993
×
★★½
Edit this entry  
19
The Village

The Village

1993
×
★★
Edit this entry  
19
Small Talk

Small Talk

1994
×
★★½
Edit this entry  
19
The Mighty River

The Mighty River

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blindscape

Blindscape

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
Screen Play

Screen Play

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Sandman

The Sandman

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Words, Words, Words

Words, Words, Words

1991
×
★★★½
Edit this entry  
18
Adam

Adam

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mona Lisa Descending a Staircase

Mona Lisa Descending a Staircase

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Strings

Strings

1991
×
★★★
Edit this entry  
18
Blackfly

Blackfly

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry