Sort by

Jackson has logged 150 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Composition in Blue

Composition in Blue

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wilson

Wilson

1944
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Gypsy

Gypsy

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Étoile

Étoile

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Private Lives of Elizabeth and Essex

The Private Lives of Elizabeth and Essex

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Skeffington

Mr. Skeffington

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mrs. Parkington

Mrs. Parkington

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dragon Seed

Dragon Seed

1944
×
★★½
Edit this entry  
26
Company

Company

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
None But the Lonely Heart

None But the Lonely Heart

1944
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★½
Edit this entry  
22
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Edit this entry  
22
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Red Riding Rabbit

Little Red Riding Rabbit

1944
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Girls Lost

Girls Lost

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
Black Rider

Black Rider

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Othello

Othello

1965
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
East Lynne

East Lynne

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Since You Went Away

Since You Went Away

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bixa Travesty

Bixa Travesty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Maggie Simpson in Playdate with Destiny

Maggie Simpson in Playdate with Destiny

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Wilson

Wilson

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
You Ought to Be in Pictures

You Ought to Be in Pictures

1940
×
★★★½
Edit this entry  
17
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★½
Edit this entry  
17
Imagination

Imagination

1943
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★
Edit this entry  
16
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Silver Chalice

The Silver Chalice

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry