Jackson has logged 103 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Of Oz the Wizard

Of Oz the Wizard

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rhapsody Rabbit

Rhapsody Rabbit

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Love to Singa

I Love to Singa

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Dover Boys at Pimento University

The Dover Boys at Pimento University

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Rural Riding Hood

Little Rural Riding Hood

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Snow-White

Snow-White

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Great Piggy Bank Robbery

The Great Piggy Bank Robbery

1946
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bad Luck Blackie

Bad Luck Blackie

1949
×
★★
Edit this entry  
24
King-Size Canary

King-Size Canary

1947
×
★★½
Edit this entry  
24
The Sessions

The Sessions

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Better Life

A Better Life

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Another Year

Another Year

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mephisto

Mephisto

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Long, Hot Summer

The Long, Hot Summer

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pariah

Pariah

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Maker

The Maker

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Malaria

Malaria

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Trial

Trial

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Searching for Ingmar Bergman

Searching for Ingmar Bergman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
After Hours

After Hours

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Sandeep

The Ballad of Sandeep

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Lady by the Sea: The Statue of Liberty

Lady by the Sea: The Statue of Liberty

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry