RSS feed for ilay
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Queen Christina

Queen Christina

1933
×
★★★½
Edit this entry  
06
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Rent: Filmed Live on Broadway

Rent: Filmed Live on Broadway

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
In The Heights

In The Heights

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★
Edit this entry  
21
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Edit this entry  
18
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★½
Edit this entry  
13
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★
Edit this entry  
21
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Freddie Mercury Tribute Concert

The Freddie Mercury Tribute Concert

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★
Edit this entry  
11
Zorba the Greek

Zorba the Greek

1964
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
Destiny

Destiny

2006
×
★★★★
Edit this entry  
09
Innocence

Innocence

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Edit this entry  
01
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Edit this entry  
24
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
Read the review Edit this entry  
21
Jesus Christ Superstar - Live Arena Tour

Jesus Christ Superstar - Live Arena Tour

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Edit this entry  
18
Jesus Christ Superstar Live in Concert

Jesus Christ Superstar Live in Concert

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★½
Edit this entry  
10
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
08
28 Hotel Rooms

28 Hotel Rooms

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Queen: Hungarian Rhapsody - Live In Budapest

Queen: Hungarian Rhapsody - Live In Budapest

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry