Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
27
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Titane

Titane

2021
×
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry  
15
Nitram

Nitram

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
Edit this entry  
19
Venom

Venom

2018
×
★★
Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★
Edit this entry  
27
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry