Jacinthe has logged 153 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
Celia

Celia

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Billy

Billy

2019
×
Edit this entry  
23
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Les Mistons

Les Mistons

1957
×
Edit this entry  
22
Three Stones for Jean Genet

Three Stones for Jean Genet

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Truth

The Truth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
07
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Edit this entry  
02
Bang Gang (A Modern Love Story)

Bang Gang (A Modern Love Story)

2015
×
Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
29
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
26
Veslemøy's Song

Veslemøy's Song

2018
×
Edit this entry  
25
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Kurt & Courtney

Kurt & Courtney

1998
×
Edit this entry  
04
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

1990
×
Edit this entry  
29
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Love

Love

2015
×
Edit this entry  
28
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
Edit this entry  
17
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★½
Edit this entry  
12
Garden State

Garden State

2004
×
★★★
Edit this entry  
11
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry