Sort by

Jack has logged 369 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Senna

Senna

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Edit this entry  
29
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Children Are Watching Us

The Children Are Watching Us

1944
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry