Sort by

Jack has logged 631 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
MouseHunt

MouseHunt

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
You Cannot Kill David Arquette

You Cannot Kill David Arquette

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Farewell Amor

Farewell Amor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★
Edit this entry  
28
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Edit this entry  
27
City Hall

City Hall

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stewie Griffin: The Untold Story

Stewie Griffin: The Untold Story

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Invention for Destruction

Invention for Destruction

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry