Sort by

Jack has logged 57 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Coward

The Coward

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Brief History of Time

A Brief History of Time

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Snatch

Snatch

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The ChubbChubbs!

The ChubbChubbs!

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wings for Wheels: The Making of 'Born to Run'

Wings for Wheels: The Making of 'Born to Run'

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado

Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
On the Record

On the Record

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Zappa

Zappa

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fight

The Fight

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Welcome to Chechnya

Welcome to Chechnya

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Showbiz Kids

Showbiz Kids

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Clerks

Clerks

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Human Nature

Human Nature

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Swades

Swades

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lion King II: Simba's Pride

The Lion King II: Simba's Pride

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Faces

Faces

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry