Sort by

Jack has logged 63 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nitram

Nitram

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bruce Springsteen & The E Street Band - The Legendary 1979 No Nukes Concerts

Bruce Springsteen & The E Street Band - The Legendary 1979 No Nukes Concerts

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Help

Help

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★★
Edit this entry  
19
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
11
Hive

Hive

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry