• The Godfather: Part II

    The Godfather: Part II

    ★★★★★

    Ever since I saw The Godfather in the cinema for its 50th anniversary, I'd been thinking about how I didn't want to miss the same celebration for Part II. I've been through a lot in that two year gap, so getting to enjoy the film in all its big screen glory was the purest of cinematic satisfactions.

    An updated ranking of the mafia canon:

    1. The Godfather Part II
    2. The Sopranos
    3. Bonnie & Clyde
    4. Goodfellas
    5. Scarface (1932)
    6. White Heat
    7. The Godfather
    8. Scarface (1983)
    9. Once Upon a Time in America
    10. The Public Enemy

  • Killing Them Softly

    Killing Them Softly

    ★★★★

    another good Sopranos chaser

  • GoodFellas

    GoodFellas

    ★★★★½

    I just watched The Sopranos for the first time in 12 years so naturally it was time to watch Goodfellas for the 12th time in 12 years.

  • Next Goal Wins

    Next Goal Wins

    ★★½

    I debated whether I should bother watching this due to the muted reaction but I decided to anyway because Taika Waititi is a must-see director and I'd probably end up watching it at some point...

    Well, Taika Waititi is no longer must-see. His heart ain't in it.

  • The Disappearance of Shere Hite

    The Disappearance of Shere Hite

    ★★★½

    gotta be honest, I took the title literally and thought she actually and unfortunately became a missing person so I kept waiting for the true crime turn but I'm glad she found happiness in Germany. lord the media is frustrating

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Random thoughts for Valentine's Day, 2024: like, all the other clients that Mary gave their tapes to are just sitting there thinking "huh?" They have no idea what any of this refers to. She got lucky that Clementine and Joel made it worth her while.

  • Occupied City

    Occupied City

    ★★★★

    demolished.

  • Close Your Eyes

    Close Your Eyes

    ★★★★

    Fifty years into a directing career and Victor Erice may have made his best film. It's at least on a par with Beehive and El Sur.

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★★½

    It all clicked this time, particularly my perception of Mr. Darcy.

  • Origin

    Origin

    ★★★½

    Yeah, very profound message but would've been more powerful as a docudrama.

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★

    Ever since schlepping myself to Redbox to watch Tenet at home in December 2020 like a normie, I've been bummed that the experience broke my streak of seeing Christopher Nolan movies in the theater (all since Batman Begins in 2005)... 

    Why does it mean that much to be? Nolan movies have always been event cinema and every rewatch is trying to recapture seeing them for the first time. There’s a reason The Dark Knight is my most watched movie and…

  • The Zone of Interest

    The Zone of Interest

    ★★★★½

    It grew on me a lot on rewatch on the big screen. It’s not the banality of evil, evil is thriving. And it makes you think about the way anybody thrives.