Sort by

Jack has logged 102 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Wanted

Wanted

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Saw

Saw

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Batman: Death in the Family

Batman: Death in the Family

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Relic

Relic

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry