Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Jack_Aboi

Jack_Aboi

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Jack_Aboi
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Jack_Aboi’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2022
  • 2021
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Once Upon a Time in America

    Once Upon a Time in America 1984

    ★★★★½ Rewatched 17 Jul 2022

    How could something do degenerate also be so based?

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future 2022

    ★★★★½ Rewatched 17 Jun 2022

    You know it’s a special film where “surgery is the new sex” is not the most rancid line in an interaction

  • The Bathtub Wine

    The Bathtub Wine

    ★★★★ Watched 03 Jun 2022 1

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I’m spite of my rage I am still just a rat inna cage

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future 2022

    ★★★★½ Watched 03 Jun 2022

    Yucky, vile, lewd.

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★½ Watched 14 May 2022

    This movie made me understand the appeal of LARPagans

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent 2022

    ★★★★★ Watched 01 May 2022

    Kino 10/10 would recommend

  • Lord of War

    Lord of War 2005

    ★★★★ Rewatched 27 Apr 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “My question is: how do we arm the other 11?”
    This is a question I want answered.

  • Nobody

    Nobody 2021

    ★★★★ Watched 27 Apr 2022

    “Don’t test me” the movie.

  • Color Out of Space

    Color Out of Space 2019

    ★★★★½ Watched 27 Apr 2022

    Llamas are the future of agriculture

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley 2021

    ★★★★½ Watched 27 Mar 2022

    Geek’d

  • Ex Machina

    Ex Machina 2014

    ★★★ Watched 23 Mar 2022

    Forget about the bunny (Zootopia), would yuo smash the Android?

    I would… literally.

  • Good Time

    Good Time 2017

    ★★★★½ Watched 23 Mar 2022

    I like how literally everything in this movie is a felony.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.