Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Girl with the Hat Box

The Girl with the Hat Box

1927
×
★★★★
Edit this entry  
07
Two

Two

1965
×
★★★★
Edit this entry  
07
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cheburashka

Cheburashka

1972
×
Edit this entry  
06
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★½
Edit this entry  
05
Alexandria… Why?

Alexandria… Why?

1979
×
★★★★
Edit this entry  
04
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★★
Edit this entry  
04
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★½
Edit this entry  
03
The Man Who Cheated Himself

The Man Who Cheated Himself

1950
×
★★★½
Edit this entry  
02
Heidi

Heidi

1937
×
★★★
Edit this entry  
30
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
28
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Bandini

Bandini

1963
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mother Joan of the Angels

Mother Joan of the Angels

1961
×
★★★★
Edit this entry  
23
Madhumati

Madhumati

1958
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ornamental Hairpin

Ornamental Hairpin

1941
×
★★★★
Edit this entry  
19
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Men

The Men

1950
×
★★★½
Edit this entry  
19
Thirty Seconds Over Tokyo

Thirty Seconds Over Tokyo

1944
×
★★★
Edit this entry  
18
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Edit this entry  
16
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Arise, My Love

Arise, My Love

1940
×
★★★½
Edit this entry  
13
Johnny Corncob

Johnny Corncob

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hands Across the Table

Hands Across the Table

1935
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★½
Edit this entry  
11
Four Hours to Kill!

Four Hours to Kill!

1935
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dark Waters

Dark Waters

1956
×
★★★½
Edit this entry  
10
Lady in the Dark

Lady in the Dark

1944
×
★★
Edit this entry  
10
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★
Edit this entry  
09
The Blazing Sun

The Blazing Sun

1954
×
★★★★
Edit this entry  
08
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1950
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mothra

Mothra

1961
×
★★★
Edit this entry  
02
The Return of Ringo

The Return of Ringo

1965
×
★★★
Edit this entry  
02
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fellini's Casanova

Fellini's Casanova

1976
×
★★½
Edit this entry  
29
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Overcoat

The Overcoat

1952
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ali Baba Bujang Lapok

Ali Baba Bujang Lapok

1961
×
★★★
Edit this entry  
21
The Man I Love

The Man I Love

1946
×
★★★½
Edit this entry  
20
Awaara

Awaara

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★½
Edit this entry