Sort by

JackBurton1234 has logged 85 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
X Japan: Art of Life 1993.12.31 Tokyo Dome

X Japan: Art of Life 1993.12.31 Tokyo Dome

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Voices Through Time

Voices Through Time

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla vs. King Ghidorah

Godzilla vs. King Ghidorah

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paranoia Agent

Paranoia Agent

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Desperado

Desperado

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Assassination

Assassination

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
X Japan: Art of Life 1993.12.31 Tokyo Dome

X Japan: Art of Life 1993.12.31 Tokyo Dome

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry