Sort by

jackcasson1 has logged 234 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elf: Buddy's Musical Christmas

Elf: Buddy's Musical Christmas

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Clue

Clue

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Secret Garden

The Secret Garden

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry