Sort by

jackcasson1 has logged 31 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Girl vs. Monster

Girl vs. Monster

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Babysitter's Guide to Monster Hunting

A Babysitter's Guide to Monster Hunting

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry