• Lost Girls

    ★★★

  • Possessor

    ★★★★★

  • The Grudge

    ½

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Us

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★½

  • Free Solo

    ★★★★★

  • First Man

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★½

  • Good Time

    ★★★★½

  • Logan

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Daft Punk Unchained

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • Amy

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Honeymoon

    ½

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Enemy

    ★★★½

  • Prisoners

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Prometheus

    ★★★

  • Moneyball

    ★★★★

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★

  • 127 Hours

    ★★★½

  • Incendies

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Polytechnique

    ★★★★

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Insomnia

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★