Sort by

Jack has logged 99 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Zero Charisma

Zero Charisma

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Edit this entry  
20
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★
Edit this entry  
23
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rubber

Rubber

2010
×
★★★½
Edit this entry  
13
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Night Shift

Night Shift

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Canyons

The Canyons

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tarzana: The Wild Woman

Tarzana: The Wild Woman

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
What's New Pussycat?

What's New Pussycat?

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Casino Royale

Casino Royale

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Godzilla vs. Gigan

Godzilla vs. Gigan

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
This Is America

This Is America

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
03
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blancanieves

Blancanieves

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
02
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry