• Dune: Part Two

    Dune: Part Two

    ★★★★★

    “I promise to love you as long as I breathe.”

    Hard to put into words an instant reaction to such a grand and monumental epic. This is blockbuster filmmaking on a level beyond what we ever thought possible. I called the first film the gold standard for blockbuster filmmaking, but cinematically speaking Dune: Part 2 surpasses it in every conceivable way. What a movie. What an experience. Calling it immersive doesn’t do it justice, it’s more than that. I need…

  • Drive-Away Dolls

    Drive-Away Dolls

    ★★★

    “Don’t trust the penises, Jamie.”

    A movie in which Ethan Coen discovers iMovie transitions. Short, silly, probably bad, but also really good. Definitely feel like the Coen’s solo work hasn’t been as strong as their joint efforts, and it’s become apparent between this and Macbeth that their individual strengths/weaknesses balance each other out when working together, but I’ll keep watching them as long as they keep making them. Second half of this is very strong. You will not be ready for the Matt Damon storyline lol.

  • Cocoon

    Cocoon

    ★★★½

    I spent this entire movie thinking it was Contact and kept waiting for that really cool mirror shot, but it never came.

  • The Iron Claw

    The Iron Claw

    ★★★★½

    “We cry all the time.”

    That line came as I was crying for the third time. Fucking hell. Great movie. Absolutely criminal that Zac Efron hasn’t been a big part of this year’s award season. Maybe it was because of the haircut. What a performance though. Completely broke me. Thought about those final two scenes again on the drive home and felt all the pain, love and emotion over again. Not an easy watch, or an easy story to tell, but undoubtedly one of 2023’s best films.

  • Father Stu

    Father Stu

    This was playing on mute without subtitles at a bar so I don’t know if I really watched it, but I could tell you every single thing that happened in it so… maybe I did?

  • Eyes Wide Shut

    Eyes Wide Shut

    ★★★★½

    The perfect festive viewing. Merry Christmas, Letterboxd.

  • Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

    Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

    ★★

    The turducken of sci-fi films. Mostly bland and derivative, but also the perfect movie to put on while passively scrolling through Instagram. I’d definitely half pay attention to another one of these!

  • Beyond Utopia

    Beyond Utopia

    ★★★★

    How does a film like this even get made? How do you capture all of this on camera? Unreal. Remarkable documentary filmmaking.

  • All of Us Strangers

    All of Us Strangers

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A movie about Andrew Scott being ghosted by everyone he’s ever loved.

  • Poor Things

    Poor Things

    ★★★★½

    “I must go punch that baby.”

    Everything a movie could, and should be. Dazzling, spellbinding, original cinema. Horny, funny, liberating, beautiful and weird as fuuuck. Putting this score on repeat forever. I want to see the world the way Yorgos Lanthimos does. Will not be surprised if I bump this up to 5 on rewatch.

  • Maestro

    Maestro

    ★★★★

    Bradley Cooper is a director. Absolutely impeccable craftsmanship here. A decades spanning story told with so much elegance, rhythm, beauty and love. Just a gorgeous movie from start to finish, easy to get swept up into as the years pass by and these relationships hit their emotional crescendo. Carry Mulligan is fantastic, only getting stronger as the film goes on. Incredible make-up and prosthetics on Bradley Cooper, making the transitions into old age seamless. Minor elements of the narrative feel a…

  • Priscilla

    Priscilla

    ★★★★

    Gentle, heartbreaking and quietly devastating. While Baz Luhrman’s approach to the life of Elvis focussed on the glitz and glamor and the rock and roll, Sofia Coppola chooses to centre the story on the moments behind closed doors, as told through the perspective of Priscilla. The film lures you in with the story of a young lonely girl swept up in a blossoming romance with a global superstar, only to quickly and brutally remind you that this young girl is…