• The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★½

    eliza scanlan always sick in bed 🙄

  • Dating Amber

    Dating Amber

    ★★

    i'm so over this brand of coming-of-age

  • The Truth

    The Truth

    ★★★½

    i wouldn’t be surprised by a US remake with jennifer coolidge

  • Charlie's Angels

    Charlie's Angels

    ★★½

    i asked my sister at least 30 questions about the plot. literally not a clue what was happening

  • Orphan

    Orphan

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    this is how you age when you’re unproblematic 😌✨

  • Hail, Caesar!

    Hail, Caesar!

    ★★

    but did you laugh out loud? be honest

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★

    oh how fast the evening passes, cleaning up the champagne glasses

  • Frozen II

    Frozen II

    ★★

    a children’s movie for children

  • Black Panthers

    Black Panthers

    this is available for free on the criterion channel rn btw!

  • Ema

    Ema

    ★★★

    this movie is so 2017

  • La Strada

    La Strada

    ★★½

    fellini being a ‘great’ director is a conspiracy theory aimed directly against me. you’re all in on it don’t lie

  • Disturbia

    Disturbia

    ★★★★

    this is so much better than rear window but im keeping that opinion to myself