RSS feed for Jack
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★½
Edit this entry  
10
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
07
Free Solo

Free Solo

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Birth

Birth

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Sheep

Black Sheep

2019
×
Edit this entry  
30
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Spider-Ham: Caught in a Ham

Spider-Ham: Caught in a Ham

2019
×
Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
21
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Homo Sapiens

Homo Sapiens

2016
×
Edit this entry  
17
Us

Us

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
Edit this entry  
15
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
Edit this entry  
14
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★
Edit this entry  
08
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
04
Us

Us

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
Edit this entry