Sort by

Brendan has logged 899 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
Edit this entry  
31
Dave Chappelle: The Bird Revelation

Dave Chappelle: The Bird Revelation

2017
×
Edit this entry  
31
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Jerrod Carmichael: 8

Jerrod Carmichael: 8

2017
×
Read prior review Edit this entry  
29
Neal Brennan: 3 Mics

Neal Brennan: 3 Mics

2017
×
Edit this entry  
29
Dave Chappelle: Killin' Them Softly

Dave Chappelle: Killin' Them Softly

2000
×
Read prior review Edit this entry  
29
Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

2017
×
Edit this entry  
28
Dave Chappelle: The Age of Spin

Dave Chappelle: The Age of Spin

2017
×
Read prior review Edit this entry  
28
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Judah Friedlander: America Is the Greatest Country in the United States

Judah Friedlander: America Is the Greatest Country in the United States

2017
×
Edit this entry  
26
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Judd Apatow: The Return

Judd Apatow: The Return

2017
×
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
24
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★
Edit this entry  
23
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★½
Edit this entry  
22
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★
Edit this entry  
22
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Mosaic

Mosaic

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
As I Lay Dying

As I Lay Dying

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
For Ever Mozart

For Ever Mozart

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
Edit this entry  
16
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry