Sort by

Brendan has logged 83 entries for films during September 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Hannibal Buress: Live From Chicago

Hannibal Buress: Live From Chicago

2014
×
Edit this entry  
27
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★½
Edit this entry  
27
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Larry David: Curb Your Enthusiasm

Larry David: Curb Your Enthusiasm

1999
×
Edit this entry  
26
The Audition

The Audition

2015
×
Edit this entry  
26
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
Edit this entry  
25
I Needed Color

I Needed Color

2017
×
Edit this entry  
25
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rated R for Nudity

Rated R for Nudity

2011
×
Edit this entry  
24
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Empirical Study on the Influence of Sound on the Persistence of Vision

Empirical Study on the Influence of Sound on the Persistence of Vision

2011
×
Read the review Edit this entry  
24
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
120 Seconds to Get Elected

120 Seconds to Get Elected

2006
×
Edit this entry  
23
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
½
Edit this entry  
23
Maelström

Maelström

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

2011
×
Edit this entry  
23
Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

2017
×
Edit this entry  
23
Louis C.K.: Live at The Comedy Store

Louis C.K.: Live at The Comedy Store

2015
×
Edit this entry  
22
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chris Gethard: Career Suicide

Chris Gethard: Career Suicide

2017
×
Edit this entry  
21
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Snow Steam Iron

Snow Steam Iron

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★
Edit this entry  
19
Hannibal Buress: Hannibal Takes Edinburgh

Hannibal Buress: Hannibal Takes Edinburgh

2016
×
Edit this entry  
19
Hannibal Buress: Comedy Camisado

Hannibal Buress: Comedy Camisado

2016
×
Edit this entry  
19
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
Read prior review Edit this entry  
19
Jerry Before Seinfeld

Jerry Before Seinfeld

2017
×
Edit this entry  
19
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Story of Water

A Story of Water

1961
×
Edit this entry  
18
Charlotte and Her Boyfriend

Charlotte and Her Boyfriend

1958
×
Edit this entry  
18
All the Boys Are Called Patrick

All the Boys Are Called Patrick

1959
×
Edit this entry  
18
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zelig

Zelig

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Marc Maron: Thinky Pain

Marc Maron: Thinky Pain

2013
×
Edit this entry  
16
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Edit this entry  
16
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
Edit this entry  
16
Alone

Alone

2013
×
Edit this entry  
16
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2017
×
Edit this entry  
16
Stutterer

Stutterer

2015
×
Edit this entry