Sort by

Brendan has logged 823 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
Edit this entry  
29
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
Edit this entry  
29
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
Edit this entry  
28
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★½
Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Tarr Béla: I Used to Be a Filmmaker

Tarr Béla: I Used to Be a Filmmaker

2013
×
Edit this entry  
24
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Life Itself

Life Itself

2018
×
½
Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
Edit this entry  
18
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Day After

The Day After

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Invictus

Invictus

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
Edit this entry  
15
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Tall Enough

Tall Enough

2009
×
Edit this entry  
15
Something Good — Negro Kiss

Something Good — Negro Kiss

1898
×
Edit this entry  
14
Slice

Slice

2018
×
½
Edit this entry  
14
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Edit this entry  
12
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★
Edit this entry  
12
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry