Sort by

Brendan has logged 111 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Veslemøy's Song

Veslemøy's Song

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
What Is Neorealism?

What Is Neorealism?

2013
×
Edit this entry  
28
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Cuckoo Clock

The Cuckoo Clock

1950
×
Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't

Don't

2007
×
Edit this entry  
26
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Thanksgiving

Thanksgiving

2007
×
Edit this entry  
26
Werewolf Women of the S.S.

Werewolf Women of the S.S.

2007
×
Edit this entry  
26
Machete

Machete

2007
×
Edit this entry  
26
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Terrene

Terrene

×
Read the review Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★½
Edit this entry  
22
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Edit this entry  
22
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
David Cross: Oh Come On

David Cross: Oh Come On

2019
×
Edit this entry  
20
Brad Pitt in America's National Parks

Brad Pitt in America's National Parks

2017
×
Edit this entry  
20
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Happening

The Happening

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Signs

Signs

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lou

Lou

2018
×
Edit this entry  
20
The Roof

The Roof

2016
×
Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
Edit this entry  
19
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry