jackg has logged 287 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Read the review Edit this entry  
29
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
Edit this entry  
28
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Down by Law

Down by Law

1986
×
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
Edit this entry  
23
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
Read the review Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Rear Window

Rear Window

1954
×
Edit this entry  
19
National Lampoon's Loaded Weapon 1

National Lampoon's Loaded Weapon 1

1993
×
Edit this entry  
18
La Haine

La Haine

1995
×
Edit this entry  
18
Irreversible

Irreversible

2002
×
Edit this entry  
17
Manhunter

Manhunter

1986
×
Read the review Edit this entry  
15
While We're Young

While We're Young

2014
×
Edit this entry  
15
Thief

Thief

1981
×
Edit this entry  
11
You, the World and I

You, the World and I

2010
×
Edit this entry  
10
El Doctor

El Doctor

2006
×
Edit this entry  
09
Fiorucci Made Me Hardcore

Fiorucci Made Me Hardcore

1999
×
Read the review Edit this entry  
09
Rehearsals for Retirement

Rehearsals for Retirement

2007
×
Read the review Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
Still Life (Betamale)

Still Life (Betamale)

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sticky Drama

Sticky Drama

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
Edit this entry  
29
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
Edit this entry  
27
The Host

The Host

2006
×
Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
Read the review Edit this entry  
26
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
Edit this entry  
25
The Fall

The Fall

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
Edit this entry  
24
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Modifyers

The Modifyers

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
Next Floor

Next Floor

2008
×
Edit this entry  
19
Fishing with John

Fishing with John

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Klute

Klute

1971
×
Read the review Edit this entry  
14
Möbius

Möbius

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Brazil

Brazil

1985
×
Read the review Edit this entry  
11
Animal Farm

Animal Farm

1999
×
Read the review Edit this entry