jackg has logged 276 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
Thunder

Thunder

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ghost

Ghost

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Edit this entry  
20
Cops

Cops

1922
×
Read the review Edit this entry  
20
Saw

Saw

2003
×
Read the review Edit this entry  
19
Bound

Bound

1996
×
★★★½
Edit this entry  
19
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nemesis

Nemesis

1992
×
Edit this entry  
19
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Edit this entry  
18
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
Edit this entry  
18
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
12
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★
Edit this entry  
10
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★½
Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kindering

Kindering

1987
×
Edit this entry  
05
Bangkok Dangerous

Bangkok Dangerous

2008
×
Edit this entry  
05
Arthur and the Invisibles

Arthur and the Invisibles

2006
×
Edit this entry  
04
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
Edit this entry  
30
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
Throw Momma From the Train

Throw Momma From the Train

1987
×
★★★
Edit this entry  
27
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1998
×
Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cyborg

Cyborg

1989
×
★★★
Edit this entry  
22
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★
Edit this entry  
21
Kanye West: 808s & Heartbreak at The Hollywood Bowl

Kanye West: 808s & Heartbreak at The Hollywood Bowl

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Kanye West at Coachella

Kanye West at Coachella

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
Cutie Honey

Cutie Honey

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
Edit this entry  
17
The House of Ghosts

The House of Ghosts

1907
×
Edit this entry