jackg has logged 33 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
31
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★
Edit this entry  
31
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dredd

Dredd

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
Edit this entry  
28
The Adventures of Mark Twain

The Adventures of Mark Twain

1985
×
Edit this entry  
28
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Exterminate All the Brutes

Exterminate All the Brutes

2021
×
Edit this entry  
27
Maximum Risk

Maximum Risk

1996
×
★★★
Edit this entry  
27
Banksy Does New York

Banksy Does New York

2014
×
Edit this entry  
26
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
Edit this entry  
24
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
Saw V

Saw V

2008
×
Edit this entry  
21
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★
Edit this entry  
20
Saw III

Saw III

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
Edit this entry  
20
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
Edit this entry  
19
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Warriors

The Warriors

1979
×
Edit this entry  
17
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
Edit this entry  
16
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
12
Speed

Speed

1994
×
Edit this entry  
10
Serpico

Serpico

1973
×
Edit this entry  
07
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
Edit this entry  
06
Entourage

Entourage

2015
×
★½
Edit this entry