Sort by

Jack has logged 238 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Christmas Carol

The Christmas Carol

1949
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Destination Moon

Destination Moon

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
In Search of Darkness

In Search of Darkness

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Explorers

Explorers

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Mask

The Mask

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zombie Holocaust

Zombie Holocaust

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
You're Next

You're Next

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Uzumaki

Uzumaki

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1934
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Southbound

Southbound

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Q

Q

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry