Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nobody

Nobody

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wild

Wild

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pride

Pride

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry