jack has logged 98 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
X2

X2

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Total Eclipse

Total Eclipse

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mistaken for Strangers

Mistaken for Strangers

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lennon or McCartney

Lennon or McCartney

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked

Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
She-Devil

She-Devil

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pretty Baby

Pretty Baby

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Syria: Children on the Frontline

Syria: Children on the Frontline

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Winter Soldier

Winter Soldier

1972
×
★★★★
Edit this entry  
22
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry