• Moonrise Kingdom

    Moonrise Kingdom

    ★★★½

    little man is getting more pussy than me.

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★½

    let lisbeth salander enjoy her goddamn happy meal. fincher does have a way of gripping the audience.

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

    why’d he leave the cat :(

  • Da 5 Bloods

    Da 5 Bloods

    ★★★½

    why da fuck was this so long.

  • Lost Highway

    Lost Highway

    ★★★★

    now this is kino shit!

  • The Disaster Artist

    The Disaster Artist

    ★★★★★

    im not even going to lie to you’s, james franco’s performance was fucking terrific and one of the best ive seen, no one can tell me otherwise. i wish i could travel back in time to be on the set of ‘the room’ ong.

  • The Room

    The Room

    ★★★★★

    i did naht hit her, I DID NAAAHT! oh, hi mark :)

    sheer brilliance displayed by tommy wiseau. he is my king, sorry PTA.

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

    i’d commit diabolical and heinous crimes just to go and see this at a cinema. what a delightful but mind numbing experience, kubrick was truly the master of film.

    *disclaimer* - 1/2 star off is because of enjoyment reasons. quality = 5/5, enjoyment = 4/5.

  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

    Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

    ★★½

    what in the blanchett’s shitty speaking russian accent was this?

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★

    last crusade > raiders of the lost ark.

  • Black Panther

    Black Panther

    ★★★★½

    chadwick boseman’s death has hit me like a truck, leaving me heartbroken. inspiring many film buffs all around us and showing us your incredible talent of acting over in that short of a time, thank you for bringing black panther to life. you were taken away from us way too soon, may you rest in paradise ❤️

  • The Batman

    The Batman

    everything about that trailer is U N B E L I E V A B L E. in matt reeves we trust, the hype is real 🥵