Sort by

Jack Ransom has logged 285 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Changeling

Changeling

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Confess

I Confess

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Arctic

Arctic

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Extras: The Extra Special Series Finale

Extras: The Extra Special Series Finale

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crank

Crank

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Grand Tour Presents: Seamen

The Grand Tour Presents: Seamen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Batman: Strange Days

Batman: Strange Days

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Batman Superman Movie: World's Finest

The Batman Superman Movie: World's Finest

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Be Afraid of the Dark

Don't Be Afraid of the Dark

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dumb: The Story of Big Brother Magazine

Dumb: The Story of Big Brother Magazine

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry