Sort by

Jack Ransom has logged 39 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Nines

The Nines

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Galveston

Galveston

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jay and Silent Bob's Super Groovy Cartoon Movie

Jay and Silent Bob's Super Groovy Cartoon Movie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
No Escape

No Escape

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
True Crime

True Crime

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Horde

The Horde

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Point Blank

Point Blank

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Anna

Anna

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry