Sort by

Jack has logged 52 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Teen Witch

Teen Witch

1989
×
Read the review Edit this entry  
31
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Possession

Possession

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Dirty Shame

A Dirty Shame

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sharknado 2: The Second One

Sharknado 2: The Second One

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Devil

Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sharknado

Sharknado

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Repo Man

Repo Man

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cursed

Cursed

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Frankenfish

Frankenfish

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Troll 2

Troll 2

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry