Jack has logged 56 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Long Time Dead

Long Time Dead

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
Read the review Edit this entry  
26
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Boy

The Boy

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Furies

The Furies

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Vampires

Vampires

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Apostle

Apostle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Possession

Possession

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
How It Ends

How It Ends

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider

Spider

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ju-on: The Grudge 2

Ju-on: The Grudge 2

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry