Sort by

Jackson has logged 577 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rendezvous in Paris

Rendezvous in Paris

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★
Edit this entry  
27
Histoire(s) du Cinéma 2b: Deadly Beauty

Histoire(s) du Cinéma 2b: Deadly Beauty

1997
×
Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Edit this entry  
26
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★½
Edit this entry  
25
Histoire(s) du Cinéma 2a: Only Cinema

Histoire(s) du Cinéma 2a: Only Cinema

1997
×
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★½
Edit this entry  
20
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★★
Edit this entry  
19
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Histoire(s) du Cinéma 1b: A Single (Hi)story

Histoire(s) du Cinéma 1b: A Single (Hi)story

1989
×
Edit this entry  
14
Histoire(s) du Cinéma 1a: All the (Hi)stories

Histoire(s) du Cinéma 1a: All the (Hi)stories

1989
×
Edit this entry  
13
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Interiors

Interiors

1978
×
★★★★
Edit this entry  
12
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★½
Edit this entry  
09
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Men Who Tread on the Tiger's Tail

The Men Who Tread on the Tiger's Tail

1952
×
★★★
Edit this entry  
07
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★½
Edit this entry  
06
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
04
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Variety

Variety

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
Michigan Avenue

Michigan Avenue

1974
×
Edit this entry  
29
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
Edit this entry  
25
Andy's Final Project

Andy's Final Project

×
Edit this entry