Jackson has logged 34 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tape

Tape

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★½
Edit this entry  
24
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★
Edit this entry  
18
Testament of Orpheus

Testament of Orpheus

1960
×
★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Hand

The Hand

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Babo 73

Babo 73

1964
×
★★★½
Edit this entry  
07
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★½
Edit this entry  
03
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Green Fog

The Green Fog

2017
×
★★★½
Edit this entry