Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
They/Them

They/Them

2022
×
★½
Edit this entry  
12
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Missing

Missing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
To Kill a Child

To Kill a Child

1953
×
★★★½
Edit this entry  
25
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry  
24
Cool Blue Car

Cool Blue Car

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★★
Edit this entry  
08
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Second Best

Second Best

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
No More Wings

No More Wings

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Avarya

Avarya

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★★
Edit this entry  
01
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★
Edit this entry  
30
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry