Sort by

jacob has logged 260 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
Boardwalk Empire: Building the Boardwalk

Boardwalk Empire: Building the Boardwalk

2010
×
Read the review Edit this entry  
29
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★½
Edit this entry  
27
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maestro

Maestro

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kung Fu Panda Holiday

Kung Fu Panda Holiday

2010
×
Edit this entry  
20
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
Edit this entry  
17
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fast X

Fast X

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
6 Days

6 Days

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Edit this entry  
09
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Edit this entry  
07
All These Sleepless Nights

All These Sleepless Nights

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Poison

Poison

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Dark Days

Dark Days

2000
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Edit this entry  
02
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
We Fuck Alone

We Fuck Alone

2006
×
Edit this entry  
30
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
We Own This City

We Own This City

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
04
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
26
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lyle, Lyle, Crocodile

Lyle, Lyle, Crocodile

2022
×
★½
Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry