Sort by

Jacob has logged 247 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Breakin' 2: Electric Boogaloo

Breakin' 2: Electric Boogaloo

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
12 Dates of Christmas

12 Dates of Christmas

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
He-Man and She-Ra: Especial de Natal

He-Man and She-Ra: Especial de Natal

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ruthless People

Ruthless People

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Henson's Place: The Man Behind the Muppets

Henson's Place: The Man Behind the Muppets

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hellzapoppin'

Hellzapoppin'

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Superman

Superman

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Double Impact

Double Impact

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
House II: The Second Story

House II: The Second Story

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry