Tim has logged 51 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cremaster 5

Cremaster 5

1997
×
Read the review Edit this entry  
29
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
Read the review Edit this entry  
27
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cremaster 1

Cremaster 1

1996
×
Read the review Edit this entry  
26
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cremaster 4

Cremaster 4

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Justin Bieber: Never Say Never

Justin Bieber: Never Say Never

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Clan

The Clan

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ringing Bell

Ringing Bell

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry