RSS feed for Luke
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry  
05
Lou

Lou

2017
×
Edit this entry  
05
Piper

Piper

2016
×
Edit this entry  
05
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
Edit this entry  
05
Lava

Lava

2014
×
Edit this entry  
05
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
Edit this entry  
05
La luna

La luna

2011
×
Edit this entry  
05
Day & Night

Day & Night

2010
×
Edit this entry  
05
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Partly Cloudy

Partly Cloudy

2009
×
Edit this entry  
04
Presto

Presto

2008
×
Edit this entry  
04
Lifted

Lifted

2006
×
Edit this entry  
04
One Man Band

One Man Band

2005
×
Edit this entry  
04
Boundin'

Boundin'

2003
×
Edit this entry  
04
For the Birds

For the Birds

2000
×
Edit this entry  
04
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
Edit this entry  
04
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
Edit this entry  
04
Tin Toy

Tin Toy

1988
×
Edit this entry  
04
Red's Dream

Red's Dream

1987
×
Edit this entry  
04
Luxo Jr.

Luxo Jr.

1986
×
Edit this entry  
04
The Adventures of André and Wally B.

The Adventures of André and Wally B.

1984
×
Edit this entry  
01
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Point Break

Point Break

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dawn Breaking

Dawn Breaking

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Martin

Martin

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Circumstancial Pleasures

Circumstancial Pleasures

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Irresistible

Irresistible

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Progressive Touch

Progressive Touch

2020
×
Read prior review Edit this entry  
17
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Grandma's House

Grandma's House

2018
×
Edit this entry  
16
Pumpkin Movie

Pumpkin Movie

2017
×
Edit this entry  
16
Some Kind of Connection

Some Kind of Connection

2020
×
Edit this entry  
16
Norman Norman

Norman Norman

2018
×
Edit this entry  
16
France Against the Robots

France Against the Robots

2020
×
Edit this entry  
14
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Progressive Touch

Progressive Touch

2020
×
Read prior review Edit this entry  
12
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The River

The River

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Light

Light

2018
×
Edit this entry  
06
Journey to the West

Journey to the West

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Story

Blue Story

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Diamond Sutra

Diamond Sutra

2012
×
Edit this entry  
05
Walker

Walker

2012
×
Edit this entry  
05
Bad Trip

Bad Trip

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry